На празника Възнесение Господне Предстоятелите на Руската и Българската православни църкви отслужиха св. Литургия в Казанския събор в Санкт-Петербург

30

На 29 май 2014 г., на празника Възнесение Господне, Светейшият Патриарх Московски и на цяла Русия Кирил и Светейшият Български Патриарх Неофит отслужиха Божествена литургия в Казанския катедрален събор в Санкт-Петербург.

Преди началото на богослужението, на входа в Казанския събор архиереи и духовенство посрещнаха пристигналите заедно Предстоятели на Руската и Българската православни църкви, които пристъпиха в храма и бяха облечени едновременно в богослужебни одежди на подиума.

По време на Божествената литургия на Светейшия Патриарх Кирил и на Светейшия Патриарх Неофит съслужиха: Санкт-Петербургският и Ладожки митрополит Варсонуфий, управляващ делата на Московската Патриаршия;  Волоколамският митрополит Иларион, председател на Отдела за външни църковни връзки на Московската Патриаршия;  Саранският и Мордовски митрополит Зиновий; Петерхофският архиепископ Амвросий, ректор на Санкт-Петербургските духовни училищаВиборгският и Приозерски епископ Игнатий, председател на Синодалния Младежки отделЦарскоселският епископ  Маркел Солнечногорският епископ Сергий, ръководител на Административния секретариат на Московската Патриаршия;  Кронщадският епископ Назарий, наместник на Свето-Троицката Александро-Невска лавраВоскресенският епископ Сава, първи заместник – управляващ делата на Московската Патриаршия; Тихвинският и Лодейнополски епископ МстиславГатчинският и Лужски епископ Митрофан; протойерей Павел Красноцветов, настоятел на Казанския събор в гр. Санкт-Петербург; протойерей Сергий Куксевич, секретар на епархиалното управление на Санкт-Петербургската митрополия; протойерей Богдан Сойко, настоятел на Николо-Богоявленския Морски храм в гр. Санкт-Петербург; протойерей Владимир Сорокин, настоятел на храма „Св. княз Владимир” в гр. Санкт-Петербург; архимандрит Филип (Василцев), настоятел на Подворието на Руската православна църква в София (България); духовенство от Санкт-Петербург.

Сред съслужещите също така бяха и членовете на делегацията на Българската православна църква в свещен сан: председателят на Синодалната комисия по външно-църковни отношения Видинският митрополит Дометиан, началникът на Културно-просветния отдел при Св. Синод на БПЦ Ловчанският митрополит Гавриил, Варненският и Великопреславски митрополит Йоан, главният секретар на Светия Синод на Българската православна църква Русенският митрополит Наум, началникът на Синодалния отдел „Богослужебен”  архимандрит Дионисий (Мишев), представителят на Българския Патриарх при Московския и на цяла Русия Патриарх архимандрит Теоктист (Димитров), патриаршеският дякон Йоан Петков.

На богослужението присъстваха Генералният консул на България в Санкт-Петербург Петя Несторова и членовете на делегацията на Българската православна църква.

На литургията пя хорът на Казанския катедрален храм с диригент С.А. Возная.

На малкия вход Българският Патриарх Неофит възведе дякон Йоан Петков в сан протодякон.

Проповед преди причастието произнесе свещеникът от Казанския храм протойерей Александър Пашков.

След края на Литургията Патриарх Кирил и Патриарх Неофит бяха приветствани от оглавяващия Санкт-Петербургската митрополия митрополит Варсонофий, който преподнесе на Предстоятелите на двете Църкви патриаршески мантии.

Към Светейшия Патриарх Кирил и участниците в богослужението се обърна Предстоятелят на Българската църква:

„Ваше Светейшество,

Ваши Високопреосвещенства и Преосвещенства, Почитаеми представители на гражданската общественост, всечестни отци, братя и сестри

Всяка година, в деня на Христовото Възнесение, Църквата молитвено призовава всички верни да издигнат сърцата си нагоре, към висините на Божието царство – там, където нашият Изкупител и Спасител, Богочовекът Иисус Христос, възнесе падналото някога човешко естество. Той удиви с това не само Своите ученици и свидетелите на тридневното Си Възкресение, но и ангелите, които се чудели как е възможно онова, що бе затворено в тъмницата на греха и смъртта, да седне на престола на Отца. След като в продължение на четиридесет дни от славното Си и всепобедно възкресение Спасителят отваряше умовете на Своите ученици да разбират случващото се „според Писанията”, в деня на Възнасянето Си в плът Той отвори за тях и небесата – мястото, приготвено от предвечния съвет на Троицата за човека, сътворен по Божи образ и подобие.

С такива мисли и чувства в сърцето си съпреживях днес с всички вас радостта от празника на Христовото Възнесение. И с дълбоката увереност, че всички ние сме едно в Христа – братя по вяра, братя по надежда във Възкръсналия и Възнеслия се от нас Господ и Спасител, и сънаследници на Божието Царство.

Бързо и неусетно отлетяха дните на това мое мирно посещение при почитаемата Московска патриаршия. Дни на радост от общението и взаимно свидетелство за единството и вековните братски връзки между нашите църкви и народи. Уверен съм, че традиционно добрите отношения и доброплодното сътрудничество между нашите патриаршии ще допринасят и занапред за съграждането и богозаповяданото единство на Църквата Христова. Залог за това са заветите на нашите общи предци и съзнанието за важността на нашето общо дело, за нашата обща отговорност пред Всеподателя Бога за повереното ни – отговорност, състояща се първо в опазването чистотата на нашата православна вяра и живота според тази вяра.

Всесърдечно благодаря на Вас, Ваше Светейшество, и на Вашите сътрудници за топлото посрещане, за щедрото гостоприемство и за преживяната духовна радост от братското общение във Възкръсналия и възнесъл се наш Господ Иисус Христос! Моля Бога да бди над светата Московска патриаршия, като я пази от враговете на нашето спасение, та – по думите на апостола – „да я представи на Себе Си славна църква, която няма петно, или порок, или нещо подобно, но да бъде света и непорочна” (Еф. 5:27). Позволете ми, Ваше Светейшество, да завърша с думите, с които стъпих на руска земя още в първия ден на това мое мирно посещение: „Колко хубаво и колко приятно е братя да живеят наедно! … Защото там Господ изрече благоволение и живот навеки” (Пс. 132:1,3).

Бог на мира и любовта и общението в Светия Дух да бъдат с всички нас! Амин!”

След това към присъстващите на богослужението се обърна със слово Светейшият Патриарх Московски и на цяла Русия Кирил.

Накрая Патриарх Неофит подари на митрополит Варсонофий епитрахил, наръкавници, омофор, комплект свещи и икона на небесния покровител на Санкт-Петербург св. благоверен княз Александър Невски, копие на иконата от камбанарията на Патриаршеската катедрала в София.

Пресслужба на Московския и на цяла Русия Патриарх/Служба за комуникация на ОВЦВ