Дълбокоуважаеми господин Посланик,
Уважаеми Сергей Леонидович,
Скъпи отец Филип,
Досточтими отци, братя и сестри!
Сърдечно приветствам и искрено благодаря на всички присъстващи днес на презентацията на представителството на Църковно-научния център «Православная энциклопедия» в България.
За времето на своето съществуване «Православная энциклопедия» стана един от водещите и най-търсени научно-изследователски центрове на Руската Православна Църква. На православните вярващи от всички страни на света е позната издаваната от Центъра многотомна енциклопедия, която, събирайки на своите страници достиженията на църковната наука от миналото, служи за по-нататъшното ползотворно развитие на богословието, историята, каноничното право и другите области на църковното знание.
Трудовете, на които се е посветило ръководството и колективът на Църковно-научния център, са посветени не само за благото на Руската Църква, но и на цялото световно Православие. Дейността на Центъра спомага за развитието на науката и образованието, бидейки важен фактор в разширяването на сътрудничеството на църковните учени от целия свят. Това обстоятелство придобива особено значение за по-нататъшното развитие на традиционно тесните научни и образователни контакти с Българската Православна Църква и с България, където днес се възобновява дейността на представителството «Православная энциклопедия».
Нашите Църкви и обгрижваните от тях народи са свързани с многовековните връзки на братска обич. В страните на Московската Патриаршия никога няма да забравят, че именно от България в Киевска Русия са пристигнали свещенослужители и мисионери, които са покръстили нашите предци и са извършили първосветителски подвиг, приобщавайки ги към съкровищницата на славянската писменост и култура. Затова и руската книжовност, и израсналата от нея църковна наука, черпят своето начало в единството на Руското и Българското Православие, намиращо своя практически ежедневен израз в нашето съработничество във всички области на църковния живот. Несъмнено, възобновяването на работата на представителството на «Православная энциклопедия» в Република България е способно да послужи за достойното продължаване на тази добра традиция.
Желая на колектива на «Православная энциклопедия» и техните български партньори творческо вдъхновение и благословени достижения на попрището на тяхната съвместна дейност в България.
Председател на
Отдела за външни църковни връзки на
Московската Патриаршия
митрополит Волоколамски