Конференция, посвящённая 700-летию со дня рождения преподобного Сергия Радонежского

На 13 октомври 2013 г. с благословението на Светейшия Московски и на цяла Русия Патриарх Кирил и на Светейшия Български Патриарх Неофит в Руския културно-информационен център в София се състоя конференция, посветена на 700-та годишнина от рождението на преподобни Сергий Радонежки. Конференцията е организирана от Подворието на Руската Пранославна Църква в София с подкрепата на Руският културно-информационен център.

Настоятелят на Подворието на Руската Православна Църква в София архимандрит Филип (Василцев) се обърна към присъстващите със слово, в което отбеляза важното значение  на духовното наследство на преподобни Сергий Радонежки за развитието на братските връзки между Руската и Българската Православни Църкви и обгрижваните от тях народи, и пожела на участниците плодотворна работа.

Приветствие от председателя на Отдела за външни църковни връзки на Московската Патриаршия Негово Високопреосвещенство Волоколамския митрополит Иларион до организаторите, участниците и гостите на конференцията прочете сътрудникът по междуправославните отношения на ОВЦС А.Ю. Хошев.

Ръководителят на Църковно-научния център „Православна енциклопедия” С.Л. Кравец и отговорният редактор на раздела „История на Руската Православна Църква” в „Православната енциклопедия” Е.В. Кравец разказаха за проектите, свързани със 700-та годишнина от рождението на великия руски светец, сред които е и художествен филм за живота му.

Доклад за развитието на певческото изкуство на Руската Православна Църква от времето на преподобни Сергий Радонежки до наши дни изнесе диригентът на Софийския свещенически хор, випускник на Московската Духовна академия, протойерей Кирил Попов.

На живота на обителта на преподобни Сергий и намиращите се зад стените й Московски духовни школи бе посветено изложението на доцента от Московската духовна академия протойерей Павел Великанов.

На конференцията присъства и ръководителят на представителството на „Россотрудничество в България” В.В. Баженов, представители на руската и българската интелигенция, а също и черкуващи се в Руското Подворие в София.