Пресс-конференция митрополита Ставропольского и Невинномысского Кирилла

ПРЕССЪОБЩЕНИЕ

Казачеството като особено социално явление, следствие на определени исторически събития в миналото, има днес широко разпространение по света. На наскоро проведения  ІV Световен конгрес на казаците имаше  представители от няколко десетки  държави, а посолските селища (станици) на различните казашки обединения са разположени  в най-различни краища на света, в страните на Европейския Съюз като Германия, Великобритания, Австрия, Франция, Чехия САЩ и дори в далечна Австралия. Духът на казачеството, неговата жертвоготовност имат дълбоки  християнски корени, и казаците, където и да се намират, служат преди всичко на Православната вяра. И единството на казачеството в рамките на Едната Света Съборна и Апостолска Църква е главно доказателство за това.

През 1921-1922 г. заедно с белогвардейската армия на ген. Врангел, България е приела хиляди казаци – само донските казаци са били повече от 8 хиляди. Всички тези хора, измъчени от войната и изгонени от своята родна страна, са били топло  и гостоприемно приети от българския народ. Те са се заселили в България, много от тях са се оженили за българки и са пуснали корени в българската земя. Техните потомци живеят и сега в България, считат я за своя родина, но едновременно с това те искат да запазят своите традиции и паметта за своя произход.

Московският и на цяла Русия Патриарх Кирил в изказването си през октомври 2009 г. определи казачеството като „начин на живот, формиран  под духовното  въздействие на православната вяра”. При това Негово Светейшество особено подчерта:  „Заедно с Църквата и обществото, ние трябва да възродим предишната слава на руското казачество”.

Създаденият с решение  на Светия Синод на РПЦ Синодален Отдел на Московската Патриаршия за взаимодействие с казачеството си поставя като основна цел координацията, сътрудничеството на Църквата и казашките организации, обединениетото и въцърковяването на казачеството. Основополагащият принцип за формиране на казашката общност е „Казак без вяра – не е казак!”.

Само чрез обединяване на силите на Църквата и обществото може да се разчита на възраждането на казачеството, призвано да способства за възстановяването на традиционните семейни ценности, начина на живот и накрая – за развитието на гражданското общество. Учредената в гр. София казашка станица е възраждане на традицията на казашките общества, които съществували в България да идването на комунистическия режим.

Пресконференция ще бъде проведена в неделя на 28 октомври от 17.00 в Дома на Москва. Адрес ул. Раковски № 92. Акредитация и своето участие ви молим да подтвърдите на адрес: s_nikola_sofia@rambler.ru или на телефон +359889291777 (иеромонах Зотик).