Послание Святейшего Патриарха Кирилла и Священного Синода архипастырям, пастырям, диаконам, монашествующим и всем верным чадам Русской Православной Церкви в связи с 700-летием рождения святого преподобного Сергия Радонежского

На 25 декември 2013 г. в Синодалната зала на официалната Патриаршеска и Синодална резиденция в Даниловия ставропигиален манастир в Москва под председателството на Светейшия Патриарх Московски и на цяла Русия Кирил започна последното за тази година заседание на Светия Синод на Руската Православна Църква, на което бяха разгледани редица важни въпроси за военното духовенство, сурогатното майчинство, утвърждаването на богослужебни чинопоследования и акатисти, утвърдени от Богослужебната комисия.

В обръщението на Светейшия Патриарх Кирил и Светия Синод до архипастирите, пастирите, дяконите, монашеството и всички верни чеда на Руската Православна Църква във връзка със 700-та годишнина от рождението на преп. Сергий Радонежски се казва:

„Духовната традиция на руското монашество, в голяма степен сформирана под влиянието на св. Сергий Радонежски, е дала обилен плод на нивата Господня. И в ликовете на преподобните мъже и жени от последващите векове, старците на Оптинската пустиня, Саровската обител и много други подвижници сияят с все същата кротка светлина на благодатта Божия, която е така добре позната на православните християни в нашето Отечество от иконописните изображения на авва Сергий. Негови духовни наследници сме призвани да бъдем и ние с вас. Ние трябва да се стремим към придобиване на тази любов към Бога и ближните, на тази кротост, незлобие и трудолюбие, които ни разкрива Преподобни Сергий.

Като духовно завещание на светеца звучат и сега неговите слова, достигнали до нас чрез благочестивото предание: „С любов и единение ще се спасим”. Това наставление е особено актуално днес. Ние – наследниците на Светата Рус, живеещи в различни държави, но имащи обща вяра, история и култура, – сме призвани от Бог към висшата отговорност за съхраняване на безценното съкровище на православната традиция, която сме приели от предците си. Ние сме призвани чрез дела и в самия живот да запазим „единството на духа чрез връзките на мира”(Еф. 4:3), противопоставяйки се на раздорите в този век.

Даже през най-сложните епохи, през времената на тежки изпитания и голяма скръб, игуменът на земята Руска остава за всички търсещи неговата помощ верен фар в бушуващото море от житейски страсти, източник за утешение и надежда на всеблагия Промисъл Господен, действащ по известни само на Него пътища в съдбата на всеки човек и на цели народи.

Той няма да изостави своите духовни чеда и днес, и през всичките следващи епохи. Извършвайки хвалебствено пеене на големия подвижник на Православната Църква, ще помним думите на свети Епифаний Премъдри, изложени в житието на Преподобния: „Ние възхваляваме свети Сергий не затова,че той се нуждае от похвала, а затова, че той се моли за нас, подражавайки във всичко на изстрадалия за нас Христос”. Ще възнасяме към него своите сърдечни въздихания, уповавайки се, че по неговото ходатайство Всещедрият Спасител на света ще ни сподоби „в день Страшнаго Суда шуия части избавитися, десныя же страны общники быти и блаженный оный глас Владыки Христа услышати: приидите, благословенный Отца Моего, наследуйте уготованное вам Царствие от сложения мира» (Молитва към преподобни Сергий Радонежски).Амин”

/Виж пълния текст на обръщението на руски език/