В деня на паметта на свети Николай Волоколамският митрополит Иларион отслужи Литургия в Патриаршеското Подворие в София

DSC_4819

На 19 декември 2014 г., в деня, когато се чества паметта на св. Николай, архиепископ на Мир в Ликия, председателят на Отдела за външни църковни връзки на Московската Патриаршия Волоколамският митрополит Иларион, които с благословението на Светейшия Московски и на цяла Русия патриарх Кирил е на посещение в пределите на Българската православна църква, оглави Божествената литургия в руския храм «Св. Николай» в София.

В олтара на храма молитвенно присъства Негово Светейшество Българският Патриарх Неофит.

С митрополит Иларион съслужиха викариите на Българския Патриарх Тивериополския епископ Тихон и Браницкия епископ Григорий, секретарят на Светия Синод на Българската православна църква архимандрит Герасим (Георгиев), ставрофорен свещеноиконом Ангел Ангелов, настоятелят на храма «Св. Николай» – Подворие на Московския и на цяла Русия Патриарх в София архимандрит Филипп (Василцев), секретарят на ОВЦС по междуправославните отношения протойерей Игор Якимчук, ставрофорен свещеноиконом Симеон Минчев.

На празничната Литургия присъства Извънредния и Пълномощен посланник на Руската Федерация в България Ю.Н. Исаков. Богослужебните песнопения бяха в изпълнение на хора при храма-Подворие «Св. Николай» под диригенството на В. Ченова.

Евангелието бе прочетено на български език.

След сугубата ектения бе възгласена молитва за мир в Украйна.

Проповед за празника произнесе протойерей Кирил Попов

Предстоятелят на Българската православна църква в пространно слово отбеляза, че «вече цяло столетие храмът-подворие на Московската Патриаршия в София се явява своеобразен символ на единството, вярата и любовта между нашите Православни църкви и народи. Неговият въздух благоухае от молитвите, които са били възнасяни тук от духоносни отци. Особено желая да отбележа приснопаметния Богучарски архиепископ Серафим.“ Почти 30 години той е служил в този храм, обгрижвал е българските и руските енорияши, и днес при неговия гроб прииждат несекващ поток християни, за да изпросят неговото благодатно небесно застъпничество. Патриарх Неофит приветства владика Иларион за неговата активна дейност по развиване на междуправославните отношения. Българският патриарх поздрави и благодари на архимандрит Филип за усърдните му пастирски трудове в Руския храм, за грижата му относно реставрацията му, както и за братолюбивото му отношение към духовенството на Българската православна църква.

Светейшият патриарх Неофит подари на митрополит Иларион архиерейски жезъл – точно копие на средновековния жезъл на Охридската архиепископия.

Волоколамски митрополит Иларион в отговор заяви, че преди всичко предава сърдечното приветствие и благопожелание от Светейшия Московски и на цяла Русия патриарх Кирил, „който с голяма любов си спомня срещите с Вас, посещението в България, братското общение и съслужение по време на Божествената литургия“. Владика Иларион подчерта радостта си от благолепния вид на реставрирания руски храм „Св. Николай“ в София, за което основна заслуга има предстоятелят му архимандрит Филип. „Ние възпоменаваме всички, които са се потрудили в този свят храм, най-вече приснопаметния архиепископ Серафим, чиито останки се покоят в криптата“.

След литургийния отпуст според установената традиция всички слязоха там, за да възнесат молитва за упокоение на душата на многообичания владика Серафим.

Митрополит Иларион подчерта и важността на молитвата ни за възстановяване на мира в Украйна, чийто народ е част от изпълнението на Руската православна църква.

Архимандрит Филип от своя страна каза, че е благодарен на Българската православна църква и на българския народ за вниманието и любовта към Руската православна църква. „Днешният ден ни дава основание да кажем, че руският храм в София се явява неотделима част от духовния живот на България, а почитанието към владика Серафим − неотделима част от духовния облик на вярващия православен българин. Надяваме се, че юбилеят за 100-годишнината на Руската църква в българската столица ще остане в нашата съвместна история.“