В деня на равноапостолните Методий и Кирил Предстоятелите на Руската и Българската православни църкви отслужиха Божествена литургия в Храма „Христос Спасител” в Москва (обновено)

25

На 24 май 2014 г., деня на славянските първоучители светите равноапостолни Методий и Кирил (имен ден на Негово Светейшество Патриарх Кирил) и Ден на славянската писменост и култура, Светейшият Патриарх Московски и на цяла Русия Кирил и Светейшият Български Патриарх Неофит отслужиха Божествена литургия в катедралния храм „Христос Спасител” в Москва.

Преди началото на богослужението на западните врата на храма „Христос Спасител” архиереи и духовенство посрещнаха Светейшия Патриарх Кирил и Светейшия Патриарх Неофит, които пристигнаха заедно от Патриаршеската резиденция на „Чистий переулок”. В резиденцията Предстоятелите на Руската и Българската църкви посетиха кръстния храм посветен на Владимирската икона на Божията Майка.

Преди началото на Литургията двамата Предстоятели на катедрата бяха едновременно облечени в богослужебни одежди.

На Божествената литургия на Светейшия Патриарх Кирил и на Светейшия Патриарх Неофит съслужиха: Черновицки и Буковински митрополит Онуфрий, Местоблюстител на Киевската митрополитска катедра; Крутицки и Коломенски митрополит ЮвеналийСанкт-Петербургски и Ладожски митрополит Варсонуфий, управляващ делата на Московската Патриаршия; Мински и Слуцки митрополит Павел, Патриаршески екзарх на цяла Белорусия; Волоколамски митрополит Иларион, председател на Отдела за външни църковни връзки на Московската Патриаршия; митрополит Хризостом (Мартишкин)Симферополски и Кримски митрополит  Лазар Калужски и Боровски митрополит Климент, председател на Издателския Съвет на Руската православна църква; Самарски и Сизрански митрополит Сергий Истрински митрополит Арсений, първи викарий  на Московския и на цяла Русия Патриарх за гр. Москва; Екатеринбургски и Верхотурски митрополит Кирил Челябински и Златоустовски митрополит ТеофанТамбовски и Расказовски митрополит ТеодосийНижегородски и Арзамаски митрополит ГеоргийСарански и Мордовски митрополит Зиновий и десетки архиереи и свещенослужители от Руската православна църква (виж подробно на руски език). Сред съслужилите бяха и членовете на делегациите на Поместните православни църкви: Константинополска — Аркалохорийски, Кастелски и Виански митрополит Андрей (Критска Архиепископия на Константинополската Патриаршия); Аморийски епископ Никифор, игумен на ставропигиалния патриаршески манастир Влатадон (Солун); йеродякон Тимотей (Цисмалидис); Антиохийска — Мексикански, Централноамерикански, Венецуелски и Карибски митрополит Антоний; архимандрит Фади (Рабат) Сафитски епископ Димитър; Българска — Видински митрополит Дометиан; Ловчански митрополит Гавриил; Варненски и Великопреславски митрополит Йоан; Русенски митрополит Наум; архимандрит Дионисий (Мишев), началник на Синодалния богослужебен отдел; дякон Иван Петков; Еладска — Калавритски  митрополит Амвросий, йеродякон Гервасий (Йоакимидис).

В богослужението участваха и представителите на Поместните православни църкви при Московския Патриаршески престол: Кирински митрополит Атанасий (Александрийска православна църква); Филипополски архиепископ Нифон (Антиохийска православна църква); архимандрит Стефан (Диспиракис) (Йерусалимска православна църква); архимандрит Теоктист (Димитров) (Българска православна църква); архимандрит Серафим (Шемятовски) (Православна църква на Чешските земи и Словакия); архимандрит Александър (Пихач) (Православна църква в Америка).

На богослужението присътсваха молитвено пълномощният представител на Президента на Руската Федерация в Централния Федерален окръг А.Д. Беглов, председателят на Синодалния информационен отдел В.Р. Легойда, директорът на Художествено-производственото  предприятие на Руската православна църква «Софрино» Е.А. Пархаев, президентът на Международната фондация „Единство на православните народи” В.А. Алексеев, членовете на делегациите на Поместните православни църкви, настоятелките на женските манастири, делегация на православната младеж от столицата.

На богослужението пя хорът на храма „Христос Спасител” с диригент Иля Толкачов. Директно предаване на богослужението бе излъчено по телевизионен канал „Съюз”.

Проповед преди причастието произнесе Воскресенкият епископ  Сава.

Отслужен бе благодарствен молебен с молитви за тезоименния Светейши Патриарх Кирил. Благодарствената молитва прочете Крутицкият и Коломенски митрополит Ювеналий.

След края на богослужението Негово Светейшество Патриарх Кирил се обърна към Предстоятеля на Българската църква и към всички събрали се в храма със слово.

Като дар на Патриарх Неофит Предстоятелят на Руската църква предаде икона на преподобни Сергий Радонежки и панагия, изработени специално за 700-годишнината на преподобни Сергий Радонежки.

С ответно слово се обърна Светейшият Патриарх Неофит:

„ВАШЕ СВЕТЕЙШЕСТВО, ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ!

В този празничен ден – след като заедно отслужихме Божествената св. Литургия – се обръщам към Вас, Ваше Светейшество, възлюбени в Господа брате, като Ви моля да приемете лично от мое име и от името на Св. Синод, и на църковното изпълнение на Българската православна църква – Българска патриаршия нашите най-сърдечни благопожелания по повод деня на Вашия небесен покровител, просветителя на славянския род св. Константин-Кирил Философ!

Името, което сте приели в монашеския постриг, не е случайно. То е осветено от именити ревнители на Божията правда, както и от онзи, който заедно със своя брат св. Методий най-много се потруди за това, щото светлината на Евангелието да достигне и до рода на славяните, и когото в дълбока почит и благодарност Църквата прослави като равноапостолен.

Преди Възнесението Си Христос завеща на Своите ученици да просветят всички народи (Мат. 28:19), изпращайки ги на проповед дори до най-отдалечените кътчета на Божия свят, като ги призовава по този начин, а заедно с тях и последователите Си от всички времена, към апостолство, към благовестие за Възкресението Господне „докле дойде Той” (1 Кор. 11:26). Верни на този завет и на тази Божествена заповед, нашите предци полагаха неуморно усилия за евангелската просвета на народите и за приобщаването им в спасителното лоно на Църквата Христова. Особено в това дело се отличи св. Руска православна църква, чиито мисии достигнаха дори до Япония и Аляска. Тя и днес продължава усърдно да сее семената на Благата вест сред онези, които жадуват за словото Господне.

Виждайки прочее ревността и на Ваше Светейшество в делото на благовестието, присъединяваме в този празничен ден и нашите молитви към Всеподателя Бога – да Ви дарува крепко здраве, изобилие от духовни и телесни сили за още по-успешно следване пътя на нелекото Ви и отговорно, но спасително служение в полза на светата Църква, за прослава на Христовото име сред човеците! Нека Божията десница Ви укрепва във всяко Ваше добро начинание и Божието благоволение никога да не се отдалечава от Вас и от повереното Ви от Господа паство! Честит имен ден, Ваше Светейшество!”

Предстоятелят на Българската църква подари на Светейшия Патриарх Кирил копие на Черепишкото Евангелие, епитрахил и жезъл, принадлежали на приснопаметния Български Патриарх Максим.

Поздравителният адрес от Светия Синод на Руската православна църква огласи Черновицкият и Буковински митрополит Онуфрий и приподнесе на Негово Светейшество копие на кукола на Патриарх Тихон и букет цветя.

„Искам да Ви благодаря за духовната подкрепа и за живото съучастие в изпитанията, които днес преживява нашата Украинска земя! – каза още митрополит Онуфрий. – Зная, че приемате нашите скърби като свои. Аз разговарях с Вас по време на тези изпитания, и Вие преживявахте, навярно повече от мен, защото за Вас няма далечни и близки, чужди и свои. Благодарим Ви за Вашите молитви, за духовната Ви подкрепа. И ние вярваме, че Вашите молитви, молитвите на цялата Църква ще ни помогнат да претърпим всичко, както това подобава на християни: без да се сломяваме духом в тези скърби и изкушения, и Господ ще обърне нашите скърби в радост!”

След това високи църковни награди получиха:  митрополит Хризостом (Мартишкин) бе награден с орден „Св. Алексий, митрополит Московски” II степен – по случай неговата 80- годишнина и 50 години служение в свещен сан; Симферополски и Кримски митрополит Лазар бе награден с орден „Преподобни Серафим Саровски” I степен – за архипастирските си трудове и послучай неговата 75-годишнина; Орловски и Ливенски архиепископ Антоний бе награден с орден „Преподобни Серафим Саровски” I степен – за архипастирските си трудове и по случай неговата 75-годишнина и 25 години от архиерейската му хиротония; Пински и Лунинецки архиепископ Стефан бе награден с орден„Преподобни Серафим Саровски”- II степен – за усърдие в архипастирските трудове и по случай неговата 70-годишнина; на Самарския и Сизрански митрополит Сергий бе връчена паметна панагия за усърдие в архипастирските дела и по случай 25 години от архиерейската хиротония.

Светейшият Московски и на цяла Русия Патриарх Кирил се обърна към патриарх Неофит и всички събрали се в храма с думи на благодарност:

„Позволете ми да благодаря на членовете на Синода, които чрез устата на Преосвещения владика Онуфрий огласиха своето послание, а също така и на всички, които дойдоха в този храм, за да споделят заедно с мен молитвата и да ме подкрепят в нелекия Патриаршески път.

Особено благодаря на Вас, Ваше Светейшество, че избрахте именно този ден, за да осъществите официалната си визита в Руската православна църква. Действително, светите равноапостолни Кирил и Методий стоят в основата на християнизацията на славянските народи, чрез тях и ние, и вие, а и всички славянски народи, получихме възможност да се докоснем до Словото Божие, да навлезем в дивния духовен свят на християнството, който външно се проявява в богатата ни култура, в много мощната нравствена система от ценности, която не са способни да разклатят никакви сили в този свят, защото ценностите, заложени от Самия Господ и Спасител в Църквата, в народа Му, ценностите, станали достояние на много народи, в това число и на славянските, чрез проповедта на светите равноапостолни Кирил и Методий, са непобедими.

С особена радост приветствам тук московското духовенство, а също и представителите на младежкия актив на Московската градска епархия. Аз възлагам на вас, мои скъпи братя и сестри, голяма надежда, защото именно в Първопрестолния град  ние виждаме славата на нашата Църква така, както в никое друго място; но едновременно  с това ние виждаме и такива скърби, каквито не виждаме  на други места. Нека Господ  и на нашия град Москва, и на майката на  руските градове Киев, и на целия наш благочестив православен народ даде сила и издържливост в отстояване на вярата, което никога не е просто, което винаги е свързано с изповедничеството. Даже и в мирни времена да бъдеш християнин означава  да бъдеш способен да вървиш против общото течение, да утвърждаваш това, което не винаги  е приемливо и очевидно за много хора, но то е не мъдрост човешка, а Слово Божие и сила Божия, проявяващи се в немощите на нашия ежедневен живот.

Бих искал всички вас сърдечно да ви поздравя с празника  на светите равноапостолни Кирил и Методий, още един път да благодаря  за поздравленията, а на всички архипастири и пастири – за съвместната молитва, и нека благословението Божие да пребивава над всички нас. Амин! Христос Воскресе!”

Пресслужба на Московския и на цяла Русия Патриарх

Служба за комуникация при ОВЦС