На 17 юли 2014 година в Патриаршеската резиденция в Даниловския манастир в Москва се състоя среща на Светейшия Московски и на цяла Русия Патриарх Кирил с делегациите на Поместните православни църкви, участващи в празнуването на 700-та годишнина на преподобни Сергий Радонежски.
В срещата участваха: от Константинополската православна църква —Шведският и Скандинавски митрополит Клеопа, игуменът на монастира Есфигмен на Атон архимандрит Вартоломей (Газетас), дякон Нифон Цималис; от Александрийската православна църква — представителят на Александрийския Патриарх при Московския и на цяла Русия Патриарх – Киринският митрополит Атанасий; от Антиохийската православна църква — Тирският и Сидонски митрополит Илия, представителят на Антиохийския и на целия Изток Патриарх при Московския и на цяла Русия Патриарх – Филиппополският митрополит Нифон, Селевкийският епископ Ефрем, архидиакон Герасим (Каббас); от Йерусалимската православна църква – Востриският митрополит Тимотей, архимандрит Евсевий (Дангалас), представителят на Йерусалимския Патриарх при Московския и на цяла Русия Патриарх архимандрит Стефан (Диспиракис); от Грузинската православна църква — Зугдидският и Цаишски митрополит Герасим, архимандрит Вахтанг (Липартелиани); от Сръбската православна църква — Банатският епископ Никанор, представителят на Сръбския Патриарх при Московския и на цяла Русия Патриарх – Моравичски епископ Антоний, протоиерей Борислав Петрович, протодиакон Игор Станкович; от Румынската православна църква — митрополитът на Централна и Западна Европа Серафим, съветникът на Германската архиепископия протойерей Димитрий Дура, дякон Евгений Роготи; от Българската православна църква —Западно- и Средноевропейският митрополит Антоний, Неврокопският митрополит Серафим, представителят на Българския Патриарх при Московския и на цяла Русия Патриарх архимандрит Теоктист (Димитров), йеромонах Теофил (Андреев); от Кипърската православна църква —Месаорийският епископ Григорий, протопрезвитер Константин Василиу, Павел Хаджипродрому; от Еладската православна църква —Паронаксийският митрополит Калиник, архимандрит Максим (Пафили); от Албанската православна църква — Аргирокастрският митрополит Димитрий, архимандрит Козма (Совиани); от Православната Църква на Чешките земи и Словакия — Пражският архиепископ Йоаким, представителят на Православната църква на Чешките земи и Словакия при Московския и на цяла Русия Патриарх архимандрит Серафим (Шемятовский), йерей Серафим Томачек; от Православната църква в Америка — Филаделфийският и Източно-Пенсилванския епископ Марк, настоятелят на ставропигиалния мъжки монастир „Св.Тихон Задонски” архимандрит Сергий (Бойер), представителят на Православната църква в Америка при Московския и на цяла Русия Патриарх архимандрит Александър (Пихач).
Сред участниците в мероприятието бяха: председателят на Отдела за външни църковни връзки на Московската Патриаршия – Волоколамският митрополит Иларион, ръководителят на Административния секретариат на Московската Патриаршия – Солнечногорският епископ Сергий, заместник-председателят на ОВЦС – протойерей Николай Балашов, представителят на Московския и на цяла Русия Патриарх при Българския Патриарх – архимандрит Филип (Василцев), секретарят на ОВЦС по междуправославните отношения – протойерей Игор Якимчук.
Светейшият Московски и на цяла Русия Патриарх Кирил се обърна към събралите се с приветствено слово:
„Ваши Високи Преосвещенства, Преосвещенства, дълбокоуважаеми и скъпи владици, отци и братя – представители на Поместните православни църкви!
Сърдечно приветствам всички вас на тържествата, посветени на 700-та годишнина от рождението на преподобни Сергий Радонежски. Радвам се, че представители на Поместните православни църкви пристигнаха в Москва за участие в толкова важния за Руската православна църква юбилей. Моля да предадете словата ми на благодарност на моите събратя – Предстоятелите, за изпращането на своите високи представители, което е свидетелство за тяхната братска любов и за нашето единомислие.
Наричат преподобни Сергий „игумен на Руската земя”. С неговото име е свързано преобразуването на руското монашество, разпространението на общежитийния устав на монашеския живот. До голяма степен тези изменения бяха свързани с влиянието на Света Гора –Атон, благодарение на духовните отношения на преподобни Сергий с един от известните нейни възпитаници и населници – Константинополския Патриарх Филотей Кокин. Основаната от преподобни Сергий обител – обителта „Света Троица” – тя не е само една от най-големите в Русия: тя става истинска монашеска школа, която е възпитала не едно поколение боголюбиви монаси, които по-късно основават множество манастири по цяла Русия. И днес Лаврата остава централен манастир в нашата Църква, от нея вземат пример и другите обители.
Значението на преподобни Сергий за Руската православна църква и за нашата страна трудно може да се оцени. През периода на разделение и междуособици той помирявал враждуващите князе, призовавал ги към мир и единство. Преподобният наистина е бил събирател (обединител) на Святата Рус. Неговият живот е особено важен и актуален пример в наши дни, когато по земята на Украйна не се прекратява междуособната война и се пролива кръвта на православни християни. Моля вашите молитви пред мощите на преподобния да са за изкореняване на враждата и възцаряване на мира в Украйна.
В протежение на своята история Троицко-Сергиевата лавра винаги е била център на просвещението. Вече не едно столетие обителта на преподобни Сергий е приютила московските духовни училища, където под молитвения покров на преподобния са получили образованието си хиляди свещенослужители на Руската Православна Църква, както и много представители на братските Поместни Православни Църкви.
Преподобни Сергий никога не е търсил слава, власт, и даже игуменство в основания от него манастир е приел след многобройните молби на братството, – той не искал да става игумен. Но истинското смирение и всецялата преданост на волята Божия е привличала и продължава да привлича към него хиляди хора, които виждат в него своя духовен отец и молитвен предстател. Вчера, по време на седемнадесеткилометровия кръстен ход, който тръгна от манастира в Хотково, където почиват мощите на преподобните Кирил и Мария – родителите на преподобни Сергий, до Троицко-Сергиевата лавра, аз бях свидетел на удивителния духовен подем. Повече от 30 хиляди човека вървяха, въпреки четиридесетградусовата горещина (точно такава беше температурата на слънце), и трябваше да се видят техните радостни лица – никаква умора. Вървяха хора от различни възрасти, но особено беше приятно да се видят млади семейства, които даже носеха децата си. Това свидетелства за това, че и за хората от ХХІ век преподобни Сергий е притегателна духовна сила.
Човекът си остава човек винаги: и през ХІV–то столетие, когато е живял преподобни Сергий, и в ХХІ век – са все същите радости, скърби, духовни победи, но и същите страсти, които погубват душата. Човекът, оставайки дадена от Бога личност, откликва на действието на Божествената благодат с цялото си сърце; само че е важно, Църквата Божия, пастирите да помагат на хората на почувстват тази благодат, да преодолеят съблазънта на този век. Това е нашата задача. Господ спасява чрез Своята благодат, и дадената от Бога човешка природа откликва на нея. А за това, един човек да бъде способен да открие своето сърце за Божията благодат, ние трябва да се трудим, въпреки сложните обстоятелства на преживяваното от нас време.
Преподобни Сергий – това е един от най-почитаните и обичани от нашия народ светец. Вашето присъствие свидетелства за това, че той широко се почита в целия православен свят.
Бих искал сърдечно да благодаря на вас, дълбокоуважаеми и високи делегати на Православните поместни църкви, за вашата готовност да споделите този велик празник – 700-та годишнина на преподобния и богоносен наш отец Сергий, игумен Радонежски”.
С ответно слово към Светейшия Патриарх Кирил се обърна Шведският и Скандинавски митрополит Клеопа. „Ние сме в свещено умиление от това, че днес се намираме тук заедно с Вас, приемайки Вашата покана да участваме в тържествата, посветени на 700-та годишнина на един от най-почитаните светци – преподобни Сергий, който е пример на монашеския подвиг, – подчерта йерархът. – От името на всички Православни църкви, чиито представители днес са заедно с нас, Ваше Светейшество, приемете израза на нашата дълбока благодарност за Вашето Авраамово гостоприемство”. Представителят на Константинополската православна църква също предаде на Светейшия Московски и на цяла Русия Патриарх Кирил приветствие и израз на братска любов от Негово Светейшество Константинополския Патриарх Вартоломей.
За спомен от юбилейните тържества Предстоятелят на Руската православна църква връчи панагии на участващите в срещата йерарси, а на гостите от свещенически сан – нагръдни кръстове, изработени за 700-та годишнина на преподобни Сергий Радонежски.
Служба за комуникация на ОВЦС/Патриархия.ru