Патриаршее приветствие участникам IV Всемирного конгресса казаков

Патриаршее приветствие участникам IV Всемирного конгресса казаков

Светейшият Патриарх на Москва и цяла Русия Кирил отправи приветствие към организаторите и участниците на ІV Световен конгрес на казаците, който се провежда от 28.9.-1.10.2012 г. в Ростовска област, в рамките на честванията на 200-та годишнина от Отечествената война през 1812 г. В работата на конгреса се планира да вземат участие около 500 делегати, представляващи над 50 организации в Руската Федерация, от държавите в ОНД и от повече от 40 страни в света.

 

Към организаторите, участниците и гостите

 на ІV Световен конгрес на казаците

Ваше Високопреосвещенство, всечестни отци, скъпи братя и сестри!

Сърдечно приветствам всички организатори, участници и гости на ІV Световен конгрес на казаците, събрани на Донска земя.

Радостно е, че този форум има девиз „Отечество. Вяра. Служение”. Тези  важни понятия са в основата на системата от ценности, начина на живот на казаците, явявайки се главен ориентир за възвръщане на изконните традиции на казачеството.

Руската Православна Църква в течение на много векове е възпитавала в народа вяра в Бога, призовавала е хората да следват високонравствените идеали, без които е невъзможно семейно благополучие, хармонично развитие на обществото, изграждането на една силна, просперираща държава. Който вярва в Господа, той е верен на Неговите завети, той съотнася своя живот към евангелските принципи –установени във вечността от Твореца. Такъв човек действително обича Бога и затова е способен на саможертва заради другиго: заради роднини и близки, заради мира и спокойствието на своето земно Отечество. Никой няма любов по-голяма от тая, да положи душата си за своите приятели.” (Ин. 15:13) – казаците многократно в историята на Русия са проявявали верността си към тези думи, защитавайки своята Родина по време на сурови изпитания.

Днес, за да съхрани своята идентичност в условията на съвременното общество,  казакът е трябва не само да почита славните войнски традиции и обичаи на предците си, но и постоянно да пребивава в единство с Църквата. За това е нужна усърдна молитва, пристъпване към Светите Тайни, четене на Свещеното Писание, спазване на постите.

Световният мащаб на провеждания конгрес свидетелства за единството на казачеството, за това, че то не е разделено по национален и териториален признак.      Казачеството е православно, и именно Руската Православна Църква, върху каноничната територия на която е възникнало това съсловие, носи отговорност за неговото пастирско обгрижване по целия свят.

Знаменателно е, че този представителен форум се провежда в годината,  когато се честват 200 години от Отечествената война през 1812 година, когато казаците, често с цената на собствения си живот, са защитавали родната земя. Задължени сме да бъдем достойни продължители на тяхното самоотвержено служение.

Желая на всички плодотворна работа, полезни, интересни дискусии и Божията помощ за добри дела и начинания.

Божието Благословение и Покровът на Царицата  Небесна да бъдат с вас неотменно.

КИРИЛ, ПАТРИАРХ МОСКОВСКИЙ И НА ЦЯЛА РУСИЯ