На Волоколамския митрополит Иларион бе присвоено звание „Почетен доктор” на Великотърновскияуниверситет „Св. Св. Кирил и Методи”

8

На 19 декември 2014 г. в рамките на посещението си в пределите на Българската православна църква, Волоколамският митрополит Иларион и съпровождащите го лица посетиха Великотърновския университет „Св. Св. Кирил и Методи”. Гостът бе посрещнат от ректора на университета Пламен Анатолиев Легкоступ.

Ректорът представи на архиерея членовете на Учебния съвет. След това в актовата зала, в присъствието на преподаватели и студенти се проведе тържествена церемония за връчване на почетна степен „Доктор  honoris causa  на Великотърновския университет на Волоколамския митрополит Иларион  „за неговия изключителен принос в развитието на връзките на Руската православна църква с Вселенското Православие”.

Владика Иларион произнесе актова реч на тема: „Свещеното Писание и Свещеното Предание: православен поглед”.

В продължение на тържествената част деканът на Богословския факултет доцент Димитър Попмаринов представи книгата на владика Иларион „Тайнството на вярата” на български език. Великотърновският митрополит Григорий подчерта многообразието на архипастирското служение на автора, а също така отбеляза силните приятелски връзки на Великотърновския университет с Българската православна църква.

Председателят на ОВЦС се разписа в Книгата за почетни гости, като благодари за професорско-преподавателската корпорация на университета за оказаната чест и възможност за братско общение.

„Желая успех на всички студенти на университета в усвояването на естествените и хуманитарни науки. Нека Господ Бог по молитвите на светите Кирил и Методи да благослови всички, които работят и учат в университета”- каза той.

След това ректорът на Общоцърковната аспирантура и докторантура митрополит Иларион проведе среща с учащите и с учащите в Богословския факултет. Митрополит Илариан изрази мнение, че „теологията е нужна на съвременния образован човек и трябва да присъства в учебната програма, която се преподава в светските университети”, възстановявайки по такъв начин своята връзка с другите науки, нарушена в следреволюционните години.