На 28 ноември, настоятелят на Патриаршеското Подворие взе участие в опелото на най-стария клирик на Корсунската епархия – протойерей Михаил Осоргин. Заупокойната божествена литургия и Чина на опелото оглави Женевският и Западно-Европейски архиепископ Михаил (РПЦЗ) в съслужение с множеството клирици на Корсунската епархия и Парижката архиепископия. Преди началото на опелото архиепископ Михаил предаде съболезнованията на Светейшия Патриарх на Москва и цяла Русия Кирил.
Протойерей Михаил Осоргин временно е погребан на гробището в гр. Кламар (предградие на Париж). Съгласно завещанието на протойерей Михаил Осоргин, неговите останки след това ще бъдат пренесени в Соловки, където през 1929 г. е разстрелян неговият баща – Георгий Михайлович Осоргин.
ПРОТОЙЕРЕЙ МИХАИЛ ОСОРГИН ЩЕ БЪДЕ ПОГРЕБАН В СОЛОВКИ, КЪДЕТО Е БИЛ РАЗСТРЕЛЯН НЕГОВИЯТ БАЩА
Статия от сайта Православие.ru
Протойерей Михаил Осоргин |
За това колко силно са обичали родината си руските хора, принудени да я напуснат след революцията, разказва удивителната съдба на свещеника Михаил Осоргин. Той имал успешен и благополучен живот зад граница, но винаги казвал, че иска да бъде погребан в Соловки, където загинал неговият баща. Сега, когато отец Михаил почина (на 24 ноември в Париж), неговите роднини ще изпълнят волята му. За това в интервю пред ИТАР-ТАСС съобщи природеният брат на свещеника – княз Александър Трубецкой. „Желанието на отец Михаил да бъде погребан в Соловки – там, където е убит неговият баща, разбира се, ще бъде изпълнено. В сряда (28.10.2012-бел.пр.) ще бъде извършено временно погребение във Франция, а след това ние ще се заемем с въпроса за препогребването в Соловки, ние вече обмисляме как да направим това”, – каза Александър Трубецкой.
Той отбеляза, че в рода Осоргини (ударението е върху втората гласна) има двама светии: праведната Иулиания Лазаревская и благоверният княз Михаил Муромски.
Майката на Михаил Осоргин – по баща княгиня Александра Голицина – издействала разрешение за свиждане с мъжа си в Соловки през зимата на 1928 г. Когато параходът й се отдалечавал от брега, мъжът й вече го отвеждали на разстрел. „Тя успяла да напусне Русия с двете си малолетни деца и с други роднини през 1931 г. След това тя се омъжила за баща ми княз Александър Евгениевич Трубецкой. Той бил другар от полка на нейния убит първи съпруг. Аз съм роден след войната, през 1947 г.” – разказва събеседникът в агенцията. Понастоящем от това семейство е останал само той.
„ Михаил учил в кадетския корпус, завършил богословския институт. Но дълго време е упражнявал светска професия – около 30 години в Африка се занимавал с търговска дейност – експорт на френска текстилна промишленост. Даже се хвалел, че „няма нито една африканска страна, в която аз да не съм бил”, – с усмивка си спомня неговият брат. „Михаил винаги е мечтал да стане свещеник и през 1978 годна той наистина стана. Много дълго време беше настоятел на един храм в Париж, едновременно с това беше и отговорник за нашата домашна църква в Кламар. А след това дълго време беше настоятел в Рим, и през тези години той възвърна римската енория в лоното на Майката-Църква, т.е. към Московската Патриаршия”.
„Михаил Осоргин посети Русия, но в Соловки никога не е бил. В Москва най-близките му духовни хора са архимандрит Тихон (Шевкунов) и протойерей Владимир Ригин от храма „Покров на Пресвета Богородица” на Лъщиков хълм, в района на Николо-Ямска улица, а също така и нашият добър приятел Сергей Мндоянц – отец Михаил беше негов изповедник”- завърши Александър Трубецкой.
Архимандрит Тихон (Шевкунов), наместникът на Сретенския манастир в Москва счита, че отец Михаил Осоргин е „бил един от най-необикновените руски свещеници зад граница”. „Неговата съдба е съвсем необикновена.И самото служение беше особено. Той направи твърде много за православните и във Франция, и в Италия. Той спазваше такива традиции, които, трябва да кажем, на никого освен на него не са били поверени. Например, относно значителната част от наследството на отец Киприян Керн (известен богослов и руски писател зад граница, преподавател в Свето-Сергиевския руски институт в Париж).
„Отец Михаил много обичаше Русия и завеща да бъде погребан в Соловки. Там, където е приел мъченическия край неговият баща. Той много страдаше през последните години, той беше тежко болен, но той никога не даваше вид, колко му е тежко. Всяка среща с него за всеки човек – от простия енориаш до министъра беше събитие за тези хора. Макар че неговият характер съвсем не беше лек”, – забеляза архимандрит Тихон. Но най-главното според него е, че „Михаил Осоргин беше човек с необикновено духовно извисяване, необикновено честен и с изключително силна вяра”. Отец Тихон добави, че за „отец Михаил Осоргин хубав филм наскоро засне Елена Николаевна Чавчавадзе, тя успя да побеседва с отец Михаил.
Елена Дорофеева / ИТАР-ТАСС
Както е съобщила на портала Православие.ru Александра Михайловна Осоргина опелото на отец Михаил ще се състои на 28 ноември 2012 г. в храма „Св. равноап. Константин и Елена” в Кламар (4 rue Henry — 92140 CLAMART). В 9 часа сутринта ще започне с Божествена литургия, в 11,00 ч.- опелото и в 14,00 ч. погребението на гробищата в Кламар, където отец Михаил ще бъде временно погребан преди да бъде наскоро препогребан в родината му.
26 ноември 2012 г.